To, jak se stravujeme, má velký vliv na plodnost a kvalitu vajíček a následně zdárný průběh těhotenství. Před plánovaným těhotenstvím je důležité myslet celkově na úpravu životního stylu, což znamená nekouřit, omezit příjem alkoholu a zlepšit i své stravovací zvyklosti.
Důležité je především zaměřit se na dostatečný příjem kyseliny listové, železa, nenasycených mastných kyselin, vápníku a hořčíku. Proč kyselina listová?
Vztah mezi příjmem kyseliny listové a snížením rizika závažných postižení plodu (např. rozštěpy páteře) je znám již dlouhou dobu. Nedostatečný příjem (hypovitaminóza) je také dávána do souvislosti s předčasnými porody a zvýšenou potratovostí. Z těchto důvodů se doporučuje ženám, které plánují otěhotnět, užívat alespoň 1 měsíc před plánovaným otěhotněním kyselinou listovou. Doporučená dávka kyseliny listové je 0,4 mg/den. Jak napovídá název, bohatým zdrojem kyseliny listové je tmavě zelená listová zelenina, v menší míře celozrnné pečivo, mléčné výrobky a pečivo. U žen, u kterých se v předcházejícím těhotenství objevil defekt neurální trubice, je doporučená dávka kyseliny listové 4-5 mg/den. Ovšem pokrýt doporučenou dávku z přírodních zdrojů nebývá vždy lehké; 0,4 mg kyseliny listové je obsaženo v 400 g listové zeleniny, 1kg ovoce, 450 g oříšků nebo 1,2 kg sýra. Obecně se doporučuje během dne sníst alespoň 5 porcí ze skupiny obilovin, 7 porcí ze skupiny ovoce a zeleniny a nejméně 3 porce mléčných výrobků.
Velmi častý bývá u žen nedostatečný příjem železa, což je dáno jednak jeho nízkým příjmem ve stravě a zvýšenými ztrátami v průběhu menstruačního krvácení. Nedostatek železa je přitom velmi rizikový – zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti novorozence. Doporučená dávka v období před těhotenstvím je 60-120 mg. Doporučenou dávku železa je možné pokrýt z přírodních zdrojů, kterými je zejména maso a játra.
Budoucí maminky by neměly také zapomínat na dostatečný příjem vápníku, který je nezbytný pro správnou stavbu kostí plodu. Vápník má velkou úlohu i v prevenci předčasných porodů, zmírňuje křeče v nohou během těhotenství a napomáhá v odstranění únavy a poporodních depresí. Pokud je příjem vápníku nedostatečný, začne se vápník uvolňovat ze zásob matky, které tak hrozí osteoporóza a zvyšuje se i riziko vzniku zubního kazu. Doporučená denní dávka vápníku je 1 000 mg. Ideálním zdrojem jsou mléčné výrobky a sýry. Také hořčík plní v organismu celou řadu důležitých funkcí, je proto nezbytný pro zdárný průběh těhotenství a pro vývoj plodu. Dobrým zdrojem hořčíku jsou luštěniny, ořechy, maso, ovoce a zelené natě.
Na co se ještě zaměřit? Rozhodně zvyšte příjem nenasycených mastných kyselin řady n-3. Jejich dostatek je nutný pro vývoj nervové soustavy a zraku (zejména jeho ostrost) u plodu, snižuje riziko předčasného porodu, těhotenské preeklampsie (závažný stav charakterizovaný vysokým krevním tlakem, bílkovinou v moči a otoky) a nízké porodní hmotnosti. Přirozeným a bohatým zdrojem n-3 mastných kyselin jsou především mořské ryby, které by měly být konzumovány alespoň 2x týdně.
PHDr. Karolina Hlavatá