Pokles hmotnosti můžeme přirovnat ke scházení z vysokých schodů – chvilku se nic neděje a pak šup, jsme zase o kus níž. Důležité je vytrvat ve svém úsilí a režim neporušovat.
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
K nejdelšímu zpomalení v hubnutí dochází po zhubnutí 10-15 kg. Tělo si již zvyklo na nižší energetický příjem a přizpůsobilo se mu. Nechte si klidně měsíc na udržování dosažených hmotnostních úbytků a pokud váha nezačne klesat, je čas na kontrolu jídelníčku a případné provedení dalších změn – např. potřebujete přidat bílkoviny nebo naopak někde trochu ubrat.
Chyby, které brání dalšímu hubnutí nemusí být výrazné, a hlavně na první pohled rozpoznatelné – příkladem je slazení kávy, větší porce ořechů ke svačině nebo třeba každodenní pití nealko piva. Někdy je na vině nenápadné zvětšování porce – krajíček chleba už neváží doporučených 60 g, ale 80 atd.
Zkuste se kontrolně vrátit k odvažování potravin a zapisování jídelníčku, jistě zjistíte, kde je chyba. Nebo se objednejte na kontrolu k nutričnímu terapeutovi, společně projdete jídelníček a nastavíte další kroky. Jen si nezapomeňte týden před návštěvou zapisovat jídelníček, ať máte co konzultovat.
Ke zpomalení hubnutí dochází i po metabolicko-bariatrickém zákroku při přechodu z tekuté na kašovitou stravu. Opět se jedná o zcela logický jev. Kašovitá fáze diety je kaloricky vydatnější než ve fázi tekuté. Proto se i hubnutí trošku zpomalí. Dalším důvodem je, že první úbytky po operaci jsou do značné míry připisovány ztrátám tekutin, což se v pozdější fázi neděje.
Mezi nejdůležitější zásady úspěšného hubnutí po metabolicko-bariatrické operaci patří:
Bílkoviny jsou stěžejní živinou, bez jejich dostatečného příjmu se můžete cítit unavení, trpět pocitem nezasycení a chutěmi na sladké. Zařazujte proto potraviny bohaté na bílkoviny ke každému dennímu jídlu a obohacujte si nápoje bílkovinou v prášku.
Pokud si s něčím nejste jistí, neostýchejte se kontaktovat nutriční terapeuty!
Autorka: PhDr. Karolína Hlavatá, PhD., nutriční terapeut